Śmig Ślizgowy – hamujący

Śmig ślizgowy (hamujący) to seria krótkich rytmicznych skrętów blisko linii spadku stoku z uwzględnieniem szybkiego tępa, stałego rytmu i względnie stałej kontrolowanej prędkości. Śmig hamujący służy do pokonywania bardziej stromych odcinków trasy, wąskich odcinków trasy, stromych odcinków w warunkach ograniczonej widoczności oraz odcinków z dużym natężeniem ruchu. Przez zachowanie krótkich skrętów kontrolujemy prędkość przemieszczania się w dół nie zajmując zbyt dużo miejsca na trasie.
Mechanizm wywołania krótkiego skrętu jest dowolny, istotne aby przez szybkie tępo, stały rytm utrzymać względnie stałą kontrolowaną prędkość przemieszczania się w dół i stabilną pozycję snowboardową.  
W śmigu mechanizm skrętu ma identyczny przebieg jak przy skręcie o średnim promieniu tylko jest wykonany zdecydowanie szybciej. Zatem nie ma czasu na fazę początkową – najazd oraz końcową – zakończenie skrętu i praktycznie śmig zawiera tylko dwie fazy –  wywołanie i sterowanie wystepujące naprzemiennie po sobie
W poprawnym technicznie śmigu kontrolujemy prędkość utrzymując stabilną pozycję, skręty ssą dynamiczne i płynnie występują po sobie. Podstawą do dobrego smigu jest poprawna jazda skretem o średnim promieniu.

 


Autor:
keny
Publikacja:
7 Sty 2015