Regular czy Goofy? o to jest pytanie…

I-6-  pozycja podstawowa rzut z gory goofy i regular

Obecnie dominuje tendencja snowboardu wszechstronnego z freestylowym ustawienia wiązań na kaczkę i desek twin-tipp, które ułatwią manewrować deską w każdą stronę. Objawem wszechstronnego wysokiego poziomu techniki jazdy jest umiejętność poruszania się bez wyraźnej różnicy przodem i tyłem. Raz z jedną i drugą nogą z przodu jako nogą wiodącą. Jednak nawet przy tak wysokich umiejętnościach jedna z nóg zawsze pozostaje nogą kierunkową (wiodąca) względem, której ustawienia określa się nazwę snowboardera, mianowicie:
– osoby zwykle przemieszczające się z lewą nogą z przodu to „regular”

– osoby zwykle przemieszczające się z prawą nogą z przodu to „goofy”
Ustawienie to jest uzależnione od wrodzonego przewodzena impulsów nerwowych podobnie jak prawo lub lewo ręczność, jednak w tym przypadku nie ma to bezpośredniego przełożenia – nie zawsze prawo ręczne/nożne osoby są goofy. Zanim udamy się na stok warto zastanowić się, czy jesteśmy goofy czy regular???. Np.
– osoby zwykle z prawą nogą umieszczoną na hulajnodze podczas jazdy są goofy, z lewą regular,
– osoby ślizgające się zimą po lodzie z prawą nogą z przodu są goofy, z lewą regular.
Zatem przed wyjściem na stok zastanowić się należy czy jesteśmy goofy czy regular i pod te informacje odpowiednio przygotować sprzęt. Na stoku dla pewności można jeszcze wykonać kilka prostych ćwiczeń zwykle potwierdzających wcześniejsze przypuszczenia:
– utrata równowagi przez niespodziewane popchnięcie – noga pierwsza wysunięta w przód zwykle jest nogą wiodącą (kierunkową)
– ślizganie się po odwróconej desce – z nogą wiodącą (kierunkową) z przodu będzie łatwiej i naturalniej

 


Autor:
keny
Publikacja:
16 Sty 2015